Gariplerin Kitabı/İan Dallas

(1/1)

EsmaLale:

Gariplerin Kitabı,ismini sıkça duyduğum bir tasavvuf kitabı.Henüz okumak nasip olmadı.Çevirisini İsmet Özel yapmış...

Kitapları kullanıyorsun.
   Ama bilgi sahibi değilsin.
   Şimdi bilgiyi bulacaksın.
   Seni onun yanına kadar götüreceğim.
   Senin aradığını içeren bir kitap var.
   Adı Gariplerin Kitabı
   İçinde bu dünya ve sonrasında
   Bilmek istediğin herşey var.
  "Gariplerin Kitabımı?"
   Hemencecik
   Birçok soruya hazırlandığımı anlayıp
   Elini dudaklarına götürdü.
  "Bulmak istermisin onu?"

Okuyan varsa bu kitabı yorumlarını katabilirmi lütfen?

Teşekkür ederim....

EsmaLale:

Kitabı buldum ve okuyorum...

sonra sizlerle paylaşacağım İnşallah...

Usame:
Allah razı olsun.

EsmaLale:
Alıntı sahibi: Usame üzerinde Haziran 11, 2010, 01:48:36 ÖS

Allah razı olsun.

Allah cümlemizden razı olsun...

Kitabı çoktan bitirdim bugeceye nasip oldu yazmak.Daha önce okuduğum hatta buraya gelmeme de vesile olan "Su üstüne yazı yazmak"adlı kitapla aynı tarz ve tadda bir kitap.Tasavvufu hoş bir anlatımla işlemiş...

Konusu;Bir kütüphanede(Londra da) çalışan bir memurun kaybolması ve onun görevine terfi eden kişinin merakı sonucu o kişiyi aramasıyla başlayan ve apayrı bir dünyada kendini bulmasıyla devam eden bir kitap.

Özeti;"Bir insan nasıl olur da iyi bir maaşı,lojmanı,mevkiyi,bunca yetkiyi terkeder" merakının getirdiği sorular sonucunda,O kişinin evinde ve çalışma odasında bulunan notlar sonucunda kitabın kahramanı kendini Fas'ta buluyor.Asıl aradığı bir şahısken kendini apayrı bir dünyada buluyor,hatta bir zikrin ortasında buluyor...Daha sonrasın da tekkede bir dönem bulunuyor ve yaşadıklarını oldukça dokunaklı anlatıyor.Ve anlıyor ki bir insan bu güzellikler uğruna tüm fani güzelliklerden geçebilir...Nefis ve nefsin insana oyunları,insanın kendini ne kadar tanıdığı açık bir şekilde birçok yerde anlatılmış...

Beğenerek okudum,umduğum kadar güzel buldum.Tasavvufa ilgi duyanların Okumasını tavsiye ederim...

Navigasyon

[0] Mesajlar